Witamina C w pielęgnacji skóry twarzy. Formy witaminy C

Witamina C w pielęgnacji skóry twarzy. Formy witaminy C

Witamina C w pielęgnacji skóry twarzy. Formy witaminy C

Witamina C jest reklamowana jako jeden z najlepszych składników przeciwstarzeniowych na rynku i klucz do utrzymania gładkiej, równej i promiennej cery.

Jego budowa chemiczna jest podobna do glukozy i jest związkiem polihydroksylowym. Dwie sąsiednie grupy hydroksylowe typu enolowego w drugiej i trzeciej pozycji cząsteczki łatwo dysocjują, tworząc H+, dzięki czemu ma on właściwość kwasu.

Właściwości witaminy C w kosmetykach

 • Ochrona skóry przed wolnymi rodnikami. Wolne rodniki nieustannie atakują naszą skórę i w przyszłości mogą ją postarzeć. Witamina C działa jako przeciwutleniacz, eliminując je, zanim zaszkodzą skórze. Pomaga spowolnić proces starzenia, chroniąc skórę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników (związków tlenowych).
 • Stwierdzono, że łagodzi fotouszkodzenia skóry do tego stopnia, że ​​marki kosmetyczne dodają witaminę C do swoich filtrów przeciwsłonecznych i produktów do pielęgnacji skóry po plaży. Witamina C bezpośrednio oddziałuje z wolnymi rodnikami, tłumiąc ich niesparowane elektrony.
 • Redukuje hiperpigmentację i usuwamy przebarwienia po trądziku, pomaga usunąć szary, ziemisty koloryt skóry. Sprawia, że ​​staje się ona promienna, jasna i bardziej jednolita w tonacji. Witamina C może również hamować enzym tyrozynazę, która bierze udział w tworzeniu melaniny. Melanina to pigment nadający kolor skórze i włosom. Nadmiar melaniny prowadzi do przebarwień. W recenzji z 2017 r. Trusted Source zauważa, że ​​witamina C hamuje produkcję melaniny. Melanina to pigment odpowiedzialny za kolor skóry. Przebarwienia, w tym plamy słoneczne, plamy starcze i melasma, powstają, gdy melanina jest nadmiernie wytwarzana w niektórych obszarach skóry. Może się to również zdarzyć w miejscach, gdzie trądzik się zagoił. Witamina C hamuje syntezę melaniny poprzez zmniejszenie aktywności enzymu zwanego tyrozynazą. Szeroko stosowany w dermatologii w celu zmniejszenia pigmentacji przebarwień na skórze. Witamina może również pomóc rozjaśnić skórę i nadać jej blask.
 • Pobudzające syntezę kolagenu w skórze, dzięki czemu skóra staje się gęstsza, gładsza i bardziej elastyczna. Zwiększa produkcję kolagenu, ponieważ z jednej strony jest niezbędnym kofaktorem dla dwóch enzymów niezbędnych do syntezy kolagenu: hydroksylazy prolilowej, która stabilizuje cząsteczkę kolagenu; hydroksylazy lizylowej, która zapewnia wytrzymałość strukturalną. Wielu dermatologów nadal zgadza się, że witaminę C należy stosować w leczeniu łuszczycy i trądziku różowatego. Wzmacnia naczynia włosowate, gdyż witamina C wpływa na syntezę kolagenu typu I i III, to one zwężają naczynia krwionośne.
 • Według recenzji z zaufanego źródła z 2022 r. fosforan askorbylu magnezu, kolejna pochodna witaminy C stosowana w pielęgnacji skóry, działa nawilżająco na skórę. Zmniejsza przeznaskórkową utratę wody (TEWL), dzięki czemu skóra lepiej zatrzymuje wilgoć. Serum z witaminą C może pomóc wygładzić drobne linie, jednocześnie wypełniając i nawilżając obszar pod oczami.


Formy witaminy C


Formy witaminy C dzielimy na rozpuszczalne w wodzie i rozpuszczalne w tłuszczach. Rozpuszczalne w wodzie:

 • Ascorbic Acid (kwas askorbinowy lub kwas L-askorbinowy (LAA)) to czysty kwas askorbinowy, rozpuszczalna w wodzie witamina C. Jest najskuteczniejsza, więc jeśli zależy Ci na wyraźnym działaniu przeciwstarzeniowym, zwróć na nią uwagę w pierwszej kolejności. Zwalcza przebarwienia, zmarszczki, wiotkość, szarą skórę, stymuluje syntezę kolagenu, zwiększając w ten sposób elastyczność skóry. Najbardziej denerwujące jest to, że jeśli masz cienką lub wrażliwą skórę, lepiej zastosować inne, delikatniejsze formuły. Najbardziej niestabilny - witamina C w tej postaci nie toleruje światła, ciepła, powietrza. Szybko ulega przemianie do żółtego kwasu dehydroaskorbinowego (DHA lub DHAA) i innych produktów. Dlatego opakowanie musi być ciemne, najlepiej z pompką, bez dostępu tlenu. (Najczęściej serum na bazie glikoli/alkoholu lub emolientów produkowane jest z kwasem askorbinowym. Dlatego kremów z nim praktycznie się nie robi.) Czasem jednak w droższych markach Kwas Askorbinowy występuje tam w kapsułkowanej formule. Oznacza to, że małe cząsteczki witaminy C umieszczone są w kuleczkach wykonanych z fosfolipidów lub wosku i są dobrze zachowane. A kiedy rozsmarujemy krem ​​na twarzy, kule te pękają. Istnieją produkty dwufazowe, w których fazy łączy się bezpośrednio przed aplikacją. Dla maksymalnej skuteczności Kwasu Askorbinowego powinien on wynosić 15%-20% w produkcie, a poziom pH produktu powinien wynosić poniżej 3,5. Niższe stężenia (10-15%) również będą działać, ale mniej efektywnie. W bardzo niskich dawkach do 1 do 10% będzie bardziej jak wsparcie i ochrona antyoksydacyjna. Wszystkie inne formy muszą najpierw zamienić się w kwas askorbinowy w skórze, który wykona wymagane od niego działania. Oznacza to, że są mniej skuteczne, ale bardzo stabilne, działają delikatniej i łatwiej jest z nimi zrobić przyjemny środek. Kwas askorbinowy w wysokim stężeniu zwiększa światłoczułość skóry, dlatego stosując tego typu produkty lepiej unikać bezpośredniego światła słonecznego i zadbać o ochronę z wysokim filtrem SPF.
 • Sodium Ascorbyl Phosphate (SAP, sól sodowa fosforanu askorbylu) Bardzo popularna rozpuszczalna w wodzie forma witaminy C. Poza wymienionymi wyżej właściwościami, posiada działanie przeciwtrądzikowe. Sam w sobie nie leczy szczególnie, ale w połączeniu z klasycznymi składnikami przeciwtrądzikowymi sprawdza się świetnie. Dlatego warto zwrócić uwagę na produkty w tej formie, jeśli masz problematyczną skórę i szukasz witaminy C. Jest ona skuteczna już w niskich stężeniach (nawet przy zawartości 1%). Dawka robocza jest mniejsza niż kwasu askorbinowego i wynosi 3-5%, istnieją dane, że nawet przy 1%. Jednocześnie pH może być wyższe, około 6-6,5. Działa bardziej na powierzchni skóry, gorzej wnika w głębsze warstwy.
 • Magnesium Ascorbyl Phosphate (MAP, sól magnezowa fosforanu askorbylu) to kolejna rozpuszczalna w wodzie pochodna o właściwościach nawilżających. Nie jest tak silny jak kwas L-askorbinowy i w wysokich stężeniach wymaga emulgowania. Często można go spotkać w postaci lżejszego kremu. Wnika gorzej w skórę, dlatego dawki robocze są wyższe - od 15%. Mniej % - działa jako przeciwutleniacz (co również jest dobre). Jest dobrze tolerowany przez skórę, rzadko powoduje podrażnienia. pH 7-8. Może być skuteczny jako terapia wspomagająca w leczeniu trądziku.
 • Ascorbyl Glucoside (AA-2G, glukozyd askorbylu) jest pochodną kwasu L-askorbinowego, rozpuszczalnej w wodzie formy witaminy C połączonej z cukrem glukozowym. Glukozę uzyskuje się z naturalnego źródła skrobi, takiego jak ryż, natomiast część witaminy C jest syntetyczna. Odpowiednio sformułowany i wchłonięty przez skórę rozkłada się do kwasu askorbinowego, zwanego także czystą witaminą C. Po wchłonięciu jej rozkład do witaminy C następuje stopniowo, tworząc w skórze tzw. efekt rezerwuarowy. Prowadzi to do długotrwałych korzyści. Glukozyd askorbylu stosuje się zwykle w stężeniach 2-5%, gdy celem jest rozjaśnienie matowej skóry i zmniejszenie przebarwień. Glukozyd askorbylu jest szeroko kompatybilny z innymi składnikami kosmetyków.


Rozpuszczalne w tłuszczach:


 • Tetrahexyldecyl Ascorbate (Tatraizopalmitynie Askorbylu (THDA)) Postać rozpuszczalna w tłuszczach. Uważany jest za bardziej skuteczny po części dlatego, że jest rozpuszczalny w tłuszczach, a substancje rozpuszczalne w tłuszczach wnikają w skórę lepiej niż te rozpuszczalne w wodzie. Ponieważ bariera ochronna skóry nie przepuszcza wody. Istnieją badania, które potwierdzają, że ta forma rzeczywiście przenika przez skórę i faktycznie ulega przemianie w kwas askorbinowy. Ponadto penetruje 3 razy lepiej niż kwas askorbinowy, nawet gdy jego stężenie jest znacznie niższe. W tym badaniu połowa badanych stosowała produkt zawierający 10% kwasu askorbinowego i 7% THDA, a wyniki były bardzo dobre. Jednak jest mało prawdopodobne, aby można było tutaj wyciągnąć jakiekolwiek wnioski na temat THDA. Tutaj zastosowali krem ​​z 30% THDA w połączeniu z serum z retinolem i również uzyskali dobre wyniki, ale tutaj znowu nic nie można powiedzieć z całą pewnością o skuteczności THDA. Jest to dość droga forma, w segmencie budżetowym produktów prawie niemożliwa do znalezienia. Askorbinian tetraheksylodecylu to stabilna, rozpuszczalna w oleju forma witaminy C stosowana w produktach przeciwstarzeniowych, przeciwtrądzikowych i wybielających ze względu na jej zdolność do zwiększania poziomu kolagenu, zmniejszania produkcji melaniny, rozjaśniania i naprawy skóry po ekspozycji na promieniowanie UV.
 • 3-o-ethyl ascorbic acid (kwas 3-O-etyloaskorbinowy, askorbinian 3-O-etylu (EAC)) to stabilna, rozpuszczalna w wodzie i tłuszczach pochodna czystej witaminy C (kwasu askorbinowego), która zapewnia wszystkie główne korzyści witaminy C, takie jak - takie jak rozjaśnienie, redukcja zmarszczek, widoczne wzmocnienie, zniknięcie przebarwień. aby przywrócić równomierny koloryt skóry i zrekompensować wiele czynników powodujących szkody środowiskowe. Ponieważ konwersja do czystej witaminy C jest procesem wolniejszym, kwas 3-O etyloaskorbinowy jest uważany za bardziej tolerowaną formę witaminy C. Jednakże, podobnie jak czysta witamina C, forma etylowa wymaga kwaśnego zakresu pH (4–5,5) dla optymalnej stabilności . Ten zakres pH jest wyższy niż to, czego potrzebuje kwas askorbinowy dla idealnej stabilności, co czyni kwas 3-O etyloaskorbinowy intrygującą alternatywą, jeśli Twoja skóra nie toleruje produktów o wyższym stężeniu (10% lub więcej) witaminy C (kwasu askorbinowego).
 • Ascorbyl Tetraisopalmitate (ATIP, VC-IP, Tetraizopalmitynian askorbylu) Tetraizopalmitynian askorbylu jest pochodną rozpuszczalną w tłuszczach, dzięki czemu wnika w skórę znacznie szybciej niż inne jego formy. Ten wielofunkcyjny składnik hamuje aktywność tyrozynazy i melanogenezy w procesie rozjaśniania, chroni przed uszkodzeniami UV, zapewnia silne funkcje przeciwutleniające i wspiera syntezę kolagenu. W przeciwieństwie do kwasu L-askorbinowego, tetraizopalmitynian askorbylu nie złuszcza i nie podrażnia skóry. Jest dobrze tolerowany nawet przez najbardziej wrażliwe typy skóry. Ponadto, w przeciwieństwie do zwykłej witaminy C, można ją stosować w dużych dawkach i przez osiemnaście miesięcy bez utleniania.
 • Ascorbyl palmitate (palmitynian askorbylu, (AA-PAL)-6-palmitynian kwasu askorbinowego) to stabilna, rozpuszczalna w oleju forma witaminy C, wytwarzana przez połączenie kwasu askorbinowego z kwasem tłuszczowym znanym jako kwas palmitynowy. Jest również znany jako palmitynian askorbylu-6 i jest skuteczny do pH 6. Czysta witamina C (kwas askorbinowy) wymaga do działania pH 3,5 lub niższego, co ułatwia formułowanie palmitynianu askorbylu. Wiadomo, że A. P. skutecznie redukuje rumień wywołany promieniowaniem UV. Chociaż palmitynian askorbylu ma działanie przeciwutleniające na skórę, badania wykazały, że nie przenika on tak dobrze jak czysta witamina C (kwas askorbinowy) i że jej konwersja do witaminy C nie jest tak wydajna jak inne jej formy (takie jak askorbinian tetraheksylodecylu). Pomaga to wyjaśnić, dlaczego palmitynian askorbylu nie jest podstawową formą witaminy C w produktach przeznaczonych do zwalczania wiotkości, zmarszczek i przebarwień. Badania wykazały, że zmodyfikowana postać tego składnika, znana jako 2-fosforan palmitynianu askorbylu-6 trisodu, rozwiązuje ten problem konwersji.
 • Ascorbyl linoleate (linoleinian askorbylu) to produkt syntetyczny, pochodna kwasu askorbinowego i linolowego, który łączy w sobie główne właściwości tych kwasów, tj. zdolność zmiękczania, tonizacji, witaminizowania skóry. Aktywny dodatek występujący głównie w produktach do pielęgnacji skóry.
 • Retinyl Ascorbate Ester witaminy A (kwasu retinowego) i witaminy C (kwasu askorbinowego), który działa jako przeciwutleniacz i wydaje się mieć szczególne powinowactwo do skóry i jej lipidów, dzięki czemu jest skuteczną opcją miejscową poprawiającą obronę skóry przed szkodliwymi skutki środowiska. Mieszanka ta wykazuje również większą stabilność na skórze niż sam retinol czy witamina C.


Zasady przechowywania


Jeśli zdecydujesz się na produkt z witaminą C, to wyrzuć wszystkie słoiczki bez dozowników, lepiej wybrać opakowania z ciemnego szkła z dozownikami, które nie mają kontaktu z powietrzem. A jeszcze lepiej wybierać produkty dwufazowe, w których witamina C jest oddzielona od bazy i miesza się je dopiero przed aplikacją. Ale nawet one będą bezużyteczne w najlepszym razie za sześć miesięcy. Jeśli serum po prostu ściemniało, nadal można go używać. Ale kiedy zrobi się ciemnożółto-gorąca lub nawet brązowa, możesz przestać, witamina C prawdopodobnie jest utleniona. Teraz coraz powszechniejsze stało się wytwarzanie serum z kwasem askorbinowym w ogóle bez wody (oddzielne znaki na dole) lub w postaci suchej. Tutaj opakowanie nie ma już szczególnego znaczenia, takie produkty będą dobrze przechowywane, bo nie ma w nich wody. W przypadku pochodnych kwasu askorbinowego opakowanie nie jest już tak ważne, ponieważ są one stabilne. Koniecznie sprawdź datę ważności produktu.

Połączenie witamin C, E i kwasu ferulowego zwiększa właściwości przeciwutleniające i stabilność produktu.


Kosmetyki z witaminą CWitamina C w pielęgnacji skóry twarzy. Formy witaminy C

Wybór produktów z kwasem askorbinowym

Alpha-H Vitamin C Paste 10%;

Alpha-H Vitamin C Serum

By Wishtrend Pure Vitamin C 21.5% Advanced Serum

C25 Super Booster

Christina FluorOxygen+C Lipo-C 20 Day Serum

Ciracle, Vitamin Source C-20

Clinique Fresh Pressed Daily Booster. 10%,

Cos De BAHA Vitamin C 15% Ascorbic Acid

Cosrx Vitamin C20 Original Pure Serum, The Vitamin C 23 Serum

Dear Klairs Freshly Juice Vitamin C Glow. 5%.

Deciem Hylamide Booster C25

Dr. Dennis Gross C+Collagen Vitamin C Serum

Drunk Elephant C-Firma Day Serum 15%

Elizavecca Real White Vita-Sauce 30%

Guinot Newhite Serum Eclaircissant Vitamin C

Holy Land C the Success Concentrated Vitamin C Serum

iS Clinical Super Serum Advance+ 15%

Kiehl's Vitamin С Powerful Strength Line Reducing 10,5%

La Roche Posay Redermic C. 5%, 10%; La Roche-Posay Pure Vitamin C10 Anti-Wrinkle Anti-Oxidant Renovating Serum

Lancome Visionnaire Skin Solutions Vitamin C 15%.

Majestic Pure Vitamin C Serum.

Manyo White Vita-C Liquid Serum 10%

Medik8 CE-Thion Serum, 15%; Super C Ferulic; Super C30+ Intense ; Pure C15

Mt Metetron Condense C Serum

Murad Environmental Shield Vita-C Glycolic Brightening Serum

Obagi Medical Professional-C Serum 10%, 15%, 20%; Obagi-C Fx Clarifying Serum

Ordinary Ascorbic Acid 8% + Alpha Arbutin 2%; Ethylated Ascorbic Acid 15% Solution; 100% L-Ascorbic Acid Powder; Vitamin C Suspension 23% + HA Spheres 2%; Vitamin C Suspension 30% in Silicone

Paula's Choice C15 Super Booster, 15%

PCA SKIN C-Quench Antioxidant Serum

Phyto-C Сыворотка с витамином С Serum Fifteen

Pixi Vitamin-C Serum

Premier Dead Sea Concentrated Facial Serum with Vitamin E & C

Purito Pure Vitamin C Serum 5%

RejudiCare 2CRM Vitamin C & E, 2CRM SAL 10% ; RejudiCare 3C Cream

Sesderma C-Vit Intensive Serum. 12%; Sesderma C-Vit Serum

Skin Regimen 15.0 Vit C Booster

SkinCeuticals C E Ferulic. 20%.

Some By Mi Yuja Niacin Brightening Sleeping

The Inkey List Vitamin C Serum. 30%.

Timeless 20% Vitamin C+E+ Ferulic Acid 20%.

Zein Obagi Zo Skin Health 10% Vitamin C Self-Activating


Wybór produktów z Ascorbyl Glucoside

COSRX Refresh AHA BHA Vitamin C Daily Cream

Farmacy Very Cherry Bright

Lumene Valo Glow Boost Essence

SeSDerma Laboratories C-Vit Advance Ampolues

Summer Fridays CC Me Serum

The Inkey List 15% Vitamin C and EGF Serum

The Ordinary Ascorbyl Glucoside Solution 12%.

Turmeric & Cranberry Seed Energizing Radiance Masque


Wybór produktów z 3-O-Ethyl Ascorbic Acid

Allies of Skin 20% Vitamin C Brighten & Firm Serum

Allies Of Skin 35% Vitamin C+ Perfecting Serum

Alpha-H Vitamin C Serum with 10% Ethyl Ascorbic Acid

Babaria Vitamin C Serum

Bielenda Neuro Glicol + Vit. C

HoliFrog Sunnyside C Glow Serum 15%

Instytutum C-Illuminating 3D Moisturizer

Mario Badescu Vitamin C Serum 7,5%

Novexpert Vitamin C Booster

Paula's Choice - C5 Super Boost Moisturizer

Phytorelax Laboratories Bio Concentrated Active Facial Serum Vitamin C

Sesderma C-Vit Liposomal Serum

Sesderma C-Vit Radiance Glowing Fluid

SesDerma Laboratories C-Vit Moisturizing Face Cream

Skin&Lab Vitamin C Brightening Serum

Volition Beauty Strawberry-C Brightening Facial Serum


Wybór produktów z Sodium Ascorbyl Phosphate

ArtNaturals Vitamin C Anti-Aging Serum

Comfort Zone Active Pureness Fluid

Cosmedica Skincare Vitamin C Super Serum

CU Skin Clean-Up Vitamin C+ Serum

DERMA E Vitamin C Concentrated Serum

InstaNatural Vitamin C Serum

Jeffrey James Botanicals The Light Age Defying C Serum

Mad Hippie Vitamin C Serum

Natura Bisse C+C Vitamin Complex

Ole Henriksen Truth Serum Collagen Booster With True-C Complex

Pure Body Naturals Brilliance C Face Serum

Serumtologie C Serum 22

The Inkey List C-50 Blemish Night Treatment


Wybór produktów z Tetrahexyldecyl Ascorbate

Biossance Squalane + Vitamin C Rose Oil

C.E.O. Glow Vitamin C and Turmeric Face Oil Sunday Riley

Instytutum Anti-wrinkle brightening C-erum

Medik8 C-Tetra Luxe

Medik8 C-Tetra+ Intense Lipid Vitamin C Antioxidant Serum

Medik8 Daily Radiance Vitamin C

Paula's Choice - Resist - Anti-Aging Super Antioxidant Concentrate Serum

Perricone MD Vitamin C Ester Brightening Serum

Perricone MD Vitamin C Ester Photo-Brightening Moisturizer Broad Spectrum SPF30

Peter Thomas Roth Potent-C Power Serum

SUNDAY RILEY's C.E.O. 15% Vitamin C Brightening Serum

Transparent-Lab C E Tetra-Glow

Vitamin C, E + Ferulic Acid Serum by Marie Veronique


Wybór produktów z Ascorbyl Tetraisopalmitate

Hydracid C20 Anti-Wrinkle Concentrate

It's Skin Power 10 Formula VC Effector

REN Radiance Perfecting Serum

The Ordinary Ascorbyl Tetraisopalmitate Solution 20% in Vitamin F

Caudalie Polyphenol C 15 Defense Serum Anti-Wrinkle Anti-OxidantWybór produktów z Magnesium ascorbyl phosphate

Aesop B Triple C Facial Balancing Gel

Gigi Ester C Total Serum

Image Skincare Vital C Hydrating Anti-Aging Serum

The Ordinary - Magnesium Ascorbyl Phosphate 10%

Timeless Skin Care - Hyaluronic Acid + Vitamin C Serum

Versed Stroke of Brilliance Brightening Serum

Yokota Lab V10 Plus Vitamin C Serum


Wybór produktów z Aminopropyl Ascorbyl Phosphate

Dermalogica Age Smart Biolumin-С Serum