Przydatne artykuły o pielęgnacji skóry

Macierzyństwo zastępcze na świecie

Macierzyństwo zastępcze na świecie

Macierzyństwo zastępcze to etycznie i prawnie złożony aspekt współczesnej medycyny reprodukcyjnej, który wywołuje szeroki wachlarz opinii i dyskusji na świecie.

Wybór filtrów przeciwsłonecznych SPF 90+ z filtrami chemicznymi

Wybór filtrów przeciwsłonecznych SPF 90+ z filtrami chemicznymi

Chemiczne filtry ultrafioletowe (UV) są kluczowym elementem zwalczania szkodliwego wpływu promieni UV na ludzi i środowisko. Filtry te są szeroko stosowane w produktach kosmetycznych i przeciwsłonecznych, urządzeniach medycznych i innych dziedzinach. Głównym mechanizmem działania chemicznych filtrów UV jest pochłanianie i rozpraszanie szkodliwych promieni UV, takich jak UV-A i UV-B. Osiąga się to dzięki specjalnym związkom chemicznym, które pochłaniają energię promieni UV i przekształcają je w bezpieczną energię cieplną. W artykule omówiono rodzaje chemicznych filtrów UV oraz przedstawiono wybór kosmetyków zawierających w składzie chemiczne filtry UV.

Oznaczenia i oznaczenia na filtrach przeciwsłonecznych. Wpływ promieniowania na skórę i włosy

Oznaczenia i oznaczenia na filtrach przeciwsłonecznych. Wpływ promieniowania na skórę i włosy

W procesie ewolucji ciało ludzkie zostało pozbawione niemal wszystkich włosów i możliwości posiadania muszli rogowej. Organizm musiał po prostu wypracować dla nich odpowiedni zamiennik, a przede wszystkim pełną ochronę przed wszechprzenikającym promieniowaniem ultrafioletowym (UV). To właśnie Słońce zmusiło komórki ludzkiej skóry do aktywnego doskonalenia i stworzenia unikalnego w świecie żywym wysoce skutecznego kompleksu, wysoce wyspecjalizowanego fizjologicznego systemu naturalnej ochrony przed słonecznym promieniowaniem UV, którego najważniejszym mechanizmem jest melanogeneza w skórze. W artykule przeanalizujemy fototypy skóry według Fitzpatricka, rodzaje promieniowania słonecznego, znaczenie znaków i oznaczeń na produktach kosmetycznych.

Grzyby w kosmetologii

Grzyby w kosmetologii

Grzyby od wieków stosowane są w medycynie ludowej ze względu na swoje właściwości lecznicze. Ostatnio zyskują coraz większą popularność także w świecie pielęgnacji skóry. Włączenie grzybów do codziennej pielęgnacji skóry może być tak proste, jak użycie produktu zawierającego ekstrakty z grzybów lub użycie proszku grzybowego jako maski na twarz. W artykule zawarto wybór produktów kosmetycznych zawierających ekstrakty z grzybów.

Witamina C w pielęgnacji skóry twarzy. Formy witaminy C

Witamina C w pielęgnacji skóry twarzy. Formy witaminy C

Witamina C jest reklamowana jako jeden z najlepszych składników przeciwstarzeniowych na rynku i klucz do utrzymania gładkiej, równej i promiennej cery. W artykule przedstawiono wybór kosmetyków zawierających różne formy witaminy C

Wpływ środków antybakteryjnych na funkcje ochronne skóry

Wpływ środków antybakteryjnych na funkcje ochronne skóry

Skóra jako pierwsza odczuwa działanie niektórych drobnoustrojów. Odpowiednio w procesie ewolucji nabył właściwości ochrony bakteriobójczej (wirusobójczej i grzybobójczej) tak dobre, że nienaruszona warstwa rogowa naskórka jest prawie nieprzenikniona dla jakichkolwiek bakterii dzięki właściwościom keratyny. W czasie pandemii koronawirusa stosowanie środków antybakteryjnych i antyseptycznych stało się codziennością. Obecnie świat nie musi chronić się przed wirusem Covid-19, wystarczy wrócić do zwykłych zabiegów higienicznych przy użyciu mydła. Stosowanie detergentów antybakteryjnych niesie ze sobą wiele konsekwencji dla skóry.

Budowa skóry. Naskórek

Budowa skóry. Naskórek

Skóra dzieli się na trzy warstwy: naskórek, skórę właściwą i tkanka podskórną. Naskórek ma grubość około 100 mikrometrów i składa się z kilku warstw: Warstwa podstawna albo rozrodcza (stratum basale, stratum germinativum), Warstwa kolczysta (stratum spinosum), Warstwa ziarnista (stratum granulosum), Warstwa jasna (stratum intermediale, lucidum) i Warstwa rogowa (stratum corneum). Naskórek zapobiega przedostawaniu się bakterii i zarazków do organizmu i krwi oraz powodowaniu infekcji. Chroni także przed deszczem, słońcem i innymi czynnikami.