Grzyby w kosmetologii

Grzyby w kosmetologii

Grzyby w kosmetologii

Właściwości grzybów w kosmetologii

Grzyby od wieków stosowane są w medycynie ludowej ze względu na swoje właściwości lecznicze. Ostatnio zyskują coraz większą popularność także w świecie pielęgnacji skóry. Wiadomo, że grzyby mają wiele zalet, gdy są stosowane w produktach do pielęgnacji skóry, od przeciwdziałania starzeniu się po rozjaśnianie skóry.

Związki występujące w grzybach, takie jak polisacharydy i beta-glukany, mają właściwości przeciwzapalne i przeciwstarzeniowe.

Grzyby można stosować w różnych postaciach w produktach do pielęgnacji skóry, takich jak kremy, serum i maski. Można je również stosować jako suplementy wspierające zdrowie skóry od środka. Włączenie grzybów do codziennej pielęgnacji skóry może być tak proste, jak użycie produktu zawierającego ekstrakty z grzybów lub użycie proszku grzybowego jako maski na twarz.

Jednakże, podobnie jak w przypadku każdego składnika do pielęgnacji skóry, przed użyciem grzybów na skórę ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z wszelkich potencjalnych wad. Niektóre osoby mogą być uczulone na grzyby, dlatego ważne jest, aby przed użyciem jakichkolwiek produktów zawierających grzyby przeprowadzić próbę. Ponadto, jeśli zażywasz jakiekolwiek leki, przed dodaniem grzybów do swojej rutynowej pielęgnacji skóry najlepiej skonsultować się z pracownikiem służby zdrowia.

Jednym z głównych składników grzybów, który czyni je korzystnymi dla skóry, są polisacharydy. Te złożone cukry mają właściwości przeciwzapalne, które mogą pomóc ukoić podrażnioną skórę i zmniejszyć zaczerwienienie. Mają także zdolność poprawiania poziomu nawilżenia skóry, co pomaga zachować jej miękkość i elastyczność.

Kolejnym korzystnym związkiem występującym w grzybach są beta-glukany. Stwierdzono, że cukry te mają właściwości przeciwstarzeniowe, ponieważ mogą pomóc stymulować produkcję kolagenu. Kolagen to białko, które nadaje skórze elastyczność i jędrność, więc stymulując produkcję kolagenu, beta-glukany mogą pomóc w zmniejszeniu widoczności drobnych linii i zmarszczek.

Wykazano, że triterpenoidy znajdujące się w grzybach Reishi poprawiają elastyczność skóry i zmniejszają widoczność drobnych linii i zmarszczek. Grzyby Chaga są bogate w przeciwutleniacze, zwłaszcza melaninę, która pomaga chronić skórę przed stresorami środowiskowymi. Stwierdzono, że grzyby Cordyceps mają właściwości rozjaśniające i mogą pomóc wyrównać koloryt skóry.

Grzyby zawierają również różne witaminy i minerały, takie jak witamina D, potas i cynk, które mogą pomóc w utrzymaniu ogólnego stanu zdrowia skóry. Związki te współdziałają, zapewniając szereg korzyści dla skóry, dzięki czemu grzyby są cennym dodatkiem do każdego schematu pielęgnacji skóry.


Główne rodzaje grzybów stosowanych w pielęgnacji skóry

Przyjrzyjmy się bliżej niektórym z najpopularniejszych grzybów stosowanych w pielęgnacji skóry, takim jak reishi, chaga i cordyceps, oraz konkretnym korzyściom, jakie oferują.

Grzyby w kosmetologii

Grzyby Reishi to saprofity, niszczyciele drewna. Reishi ma wiele nazw – lakierowana puszka, lynchzhi, Ganoderma lucidum. W Chinach i Korei znany jest jako „lin-zhi”, w Japonii – jako „reishi” i „mannentake”, w Rosji – pod nazwą Lin-chi, Linchi, Reishi. Substancje wyizolowane z G. lucidum mają działanie immunostymulujące, przeciwnowotworowe, przeciwwirusowe, antybiotykowe, hipolipidemiczne, hipoglikemiczne, hepatoprotekcyjne, przeciwzapalne, przeciwalergiczne, przeciwutleniające. Owocniki i grzybnia zawierają polisacharydy, aminokwasy, peptydy, białka, triterpeny, w tym steroidy, lipidy, alkaloidy, glikozydy, lotne olejki eteryczne, witaminy, pierwiastki śladowe (magnez, mangan, molibden, wapń, cynk, miedź, siarka, german). . Ekstrakt z roślinnych komórek macierzystych grzyba zawiera polisacharydy i triterpeny, które są najważniejszymi związkami biologicznie czynnymi. W kosmetykach ważne jest działanie wybielające i drenaż limfatyczny.

W kosmetykach znana jest kompozycja Ganoderma lucidum w połączeniu z trzema innymi roślinami i cynkiem, która może stymulować porost włosów u mężczyzn poprzez zmniejszenie poziomu dihydrotestosteronu. Meehan K., patent USA 9144542, 2015.

Grzyb chaga jest sterylną (bezpłodną) formą grzyba podstawnego Inonotus obliquus z rzędu Hymenochaetales. Inne nazwy: Grzyb brzozowy (Inonotus obliquus), skos hubki lub skos Inonotus. Najczęściej jest to pasożyt żyjący na brzozach, stąd jego nazwa. W medycynie ludowej wywar z chagi stosowany jest jako środek przeciwnowotworowy i przeciwżołądkowy. Główne składniki tego grzyba można nazwać betuliną, która później gromadzi się w owocniku, a także, zdaniem chińskich badaczy, inotodiolem. Chaga zawiera przeciwutleniacze (polisacharydy i melaniny), które razem stanowią rozpuszczalny w wodzie chromogenny kompleks polifenylowęglowy. Pomaga chronić skórę przed czynnikami środowiskowymi, takimi jak promienie UV, zanieczyszczenia i inne toksyny środowiskowe.

Badanie przeprowadzone w 2020 r. przez Young Joo Kim, Hwa Jun Cha, wykazało, że ekstrakt Innonotus obliquus zmniejsza ekspresję metaloproteinaz macierzy-1 (MMP-1) w normalnych ludzkich fibroblastach skóry. Zwykle poziom tego enzymu wzrasta pod wpływem stresu oksydacyjnego: narażenia na rodniki i promieniowanie UV. MMP-1 inicjuje niszczenie kolagenu, co prowadzi do starzenia się skóry, powstawania zmarszczek i zwiotczenia naskórka. Ponadto ekstrakt potencjalnie odbudowuje uszkodzony kolagen.

Cordyceps jest interesujący, ponieważ nie jest pasożytem drzew, jak jego bracia, ale owadami. W przyrodzie występuje ponad 400 gatunków kordycepsu. W praktyce lekarskiej i farmakologicznej kordyceps ceniony jest za substancję kordycepinę.

Badanie przeprowadzone przez Hailun He, Li Li (2020) wykazało zdolność kordycepsu do zmniejszania wpływu promieniowania UV-B na skórę, przy jednoczesnym wykorzystaniu w syntezie energii tego samego światła słonecznego. Zmniejsza również uszkodzenia DNA komórkowego i utratę wody przez kanały akwaporyny AQP3 po ekspozycji na promieniowanie UV-B.

W badaniu przeprowadzonym przez Wai Yin Chenga, Xue-Qin Wei (2018) ekstrakt Cordyceps sinensis został przetestowany in vitro pod kątem aktywności hamowania tyrozynazy, elastazy i kolagenazy. Ekstrakty octanu etylu z grzybów wykazywały wysoką aktywność nawet w porównaniu ze związkami referencyjnymi: arbutyną i galatepigallokatechiną. Wszystkie ekstrakty wykazały wysoki współczynnik fotoprotekcyjny, aż do 25. Dlatego też ekstrakt ten można uznać za potencjalny składnik wybielający, a także środek wzmacniający funkcje fotoprotekcyjne skóry. W kosmetykach można zauważyć przede wszystkim działanie przeciwutleniające i przeciwzapalne ekstraktu z tego grzyba.

Fomes officinalis, znany również jako Amadou (inne nazwy: hubka (Fomes (trunkrot) Officinalis Extract)) to gatunek grzyba, hubki kokosowej, gąbki modrzewiowej, grzyba drzewiastego pasożytującego na pniach modrzewia i niektórych innych drzewach iglastych. ma szeroki zasięg na całej półkuli północnej strefy umiarkowanej.

Owocnik zawiera do 65% substancji lipidowych oraz substancje pochodzenia wtórnego: kwasy triterpenowe (eburikolowy i agarikolowy), kwas agarowy (agarycyna), rozpuszczalne w wodzie kwasy szczawiowy, jabłkowy, cytrynowy i fumarowy. Wyizolowano d-glukozaminę, olej tłuszczowy, ergosterol, sitosterol, glukozę, mannitol i pigment zbliżony do antocyjanów.

Kosmetyki do cery mieszanej i tłustej wykorzystują ekstrakt wodno-glikolowy, który działa przeciwstarzeniowo. Jest naturalnym spoiwem zawierającym kwas agarowy. Likwiduje nadmierne wydzielanie sebum, wygładza i nawilża skórę.

Jedną z głównych zalet ekstraktu Fomes officinalis są jego właściwości przeciwzapalne. Ekstrakt zawiera związki, które mogą pomóc zmniejszyć zaczerwienienia i podrażnienia, dzięki czemu jest szczególnie korzystny dla osób o wrażliwej skórze. Ponadto wykazano, że działa przeciwstarzeniowo na skórę. Ekstrakt zawiera przeciwutleniacze, które mogą pomóc chronić skórę przed uszkodzeniami powodowanymi przez wolne rodniki. Kolejną zaletą ekstraktu Fomes officinalis jest jego zdolność do pomocy skórze skłonnej do trądziku. Ekstrakt zawiera związki, które mogą pomóc w zmniejszeniu produkcji sebum, co może pomóc w zmniejszeniu wyprysków trądzikowych.

Phellinus Linteus, znany również jako grzyb „meshimakobu”, jest grzybem leczniczym tradycyjnie stosowanym w kulturach azjatyckich ze względu na różne korzyści zdrowotne. Żółty gorzki grzyb rosnący na drzewach morwowych. Często miesza się go również z innymi grzybami leczniczymi, takimi jak Reishi i Maitake. Ostatnio zyskuje coraz większą popularność w świecie pielęgnacji skóry ze względu na potencjalne korzyści dla skóry.

Phellinus Linteus zawiera kompleks polisacharydowo-białkowy, który ma działanie immunomodulujące, antyangiogenne i przeciwutleniające. Jest bogaty w polisacharydy, które mają właściwości przeciwzapalne, mogą pomóc ukoić podrażnioną skórę i zmniejszyć zaczerwienienia. Zawiera również beta-glukany, które, jak stwierdzono, mają właściwości przeciwstarzeniowe i mogą pomóc stymulować produkcję kolagenu, co może poprawić elastyczność skóry i zmniejszyć widoczność drobnych linii i zmarszczek. Ponadto Phellinus Linteus zawiera przeciwutleniacze, które pomagają chronić skórę przed czynnikami środowiskowymi, takimi jak promienie UV, zanieczyszczenia i inne toksyny.

Biologicznie aktywne ekstrakty z Phellinus Linteus są czasami dodawane do produktów do pielęgnacji skóry i preparatów kosmetycznych w celu złagodzenia podrażnień i/lub stanów zapalnych skóry. Grzyby te są dobre dla poziomu nawodnienia; Utrzymując barierę ochronną skóry, zwiększasz jej zdolność do zatrzymywania wilgoci i zapobiegasz wnikaniu intruzów, dzięki czemu cera jest zdrowa i elastyczna.

Ekstrakt z Tuber Magnatum (biała trufla) działa długowiecznie i przeciwdziała starzeniu. Trufla biała zapewnia kompleksowe działanie przeciwstarzeniowe, wykazując optymalne wyniki w naszym teście przeciwstarzeniowym in vivo pod kątem redukcji zmarszczek (-12,8), redukcji worków pod oczami (-14), grubości skóry (+0,39 mm) i elastyczności skóry (+35%).

Ponadto oferuje następujące korzyści w codziennej pielęgnacji skóry:

Wspiera barierę ochronną skóry i nawilża ją.

Zawarte w nim przeciwutleniacze tłumią uszkodzenia spowodowane przez wolne rodniki spowodowane promieniowaniem UV i zanieczyszczeniami.

Pomaga rozjaśnić ciemne plamy dzięki zawartości witaminy C.

Krodarom® White Truffle to rozpuszczalny w wodzie ekstrakt z bulwy trufli białej, cennego i bardzo poszukiwanego grzyba jadalnego. Produkt polecany do pielęgnacji skóry dojrzałej, serum pod oczy, salonowej pielęgnacji włosów, zabiegów na twarz dla mężczyzn oraz mlecznych kąpieli.

Tremella fuciformis znany również jako grzyb śnieżny, to rodzaj grzyba stosowanego w tradycyjnej medycynie chińskiej od wieków. Jedną z głównych zalet Tremella fuciformis w pielęgnacji skóry jest jej zdolność do nawilżania skóry. Kolejną zaletą Tremella fuciformis w pielęgnacji skóry są jej potencjalne właściwości przeciwstarzeniowe. Grzyb jest bogaty w przeciwutleniacze, które mogą pomóc chronić skórę przed czynnikami zewnętrznymi i zapobiegać oznakom starzenia. Ponadto Tremella fuciformis jest również bogata w witaminę D, która odgrywa ważną rolę we wzroście komórek, naprawie i funkcjonowaniu bariery skórnej. Mówi się również, że Tremella fuciformis ma właściwości przeciwzapalne, które mogą pomóc ukoić podrażnioną skórę i zmniejszyć zaczerwienienie. Stosowano go również w leczeniu przebarwień, plam starczych i nierównego kolorytu skóry.

Albatrellus ovinus lub trufla północna, uważana jest za przysmak w Finlandii i niektórych innych krajach skandynawskich. Trufla to nie najlepsza nazwa dla tego grzyba. W przeciwieństwie do prawdziwych trufli, Albatrellus ovinus nie ma silnego aromatu ani mocnego smaku. Niemniej jednak jest szeroko stosowany zarówno w kuchni, jak i medycynie ludowej, zwłaszcza na północy.

Ten mały grzybek działał przeciwbólowo – spożywano go w celu łagodzenia bólu. Żując grzyb, pacjent szybko poczuł ulgę, nie wykazując senności, utraty koncentracji i innych oznak działania leku. Oczywiście sprawiło to, że Albatrellus stał się lepszą metodą łagodzenia bólu. Pod jego wpływem, w odróżnieniu od alkoholu czy grzybów halucynogennych, pacjent zachowywał przytomność i nie przeszkadzał w manipulacji lekarza. Badania ostatnich lat potwierdziły, że Albatrellus ovinus zawiera substancje o działaniu znieczulającym. Miąższ grzyba zawiera substancję zwaną scutigeralem, która jest w stanie oddziaływać na receptory dopaminy w mózgu i jednocześnie tłumić receptory bólowe organizmu, szybko zmniejszając, a nawet eliminując ból.

Wiadomo, że skóra posiada wiele receptorów bólowych, z których część odpowiada za doznania inne niż ból – ciepło, stany zapalne, zatrzymywanie wody w skórze i tkance podskórnej. Jest to głównie działanie receptorów waniloidowych i to właśnie na nie wpływa Albatrellus. Dalsze badania biochemiczne wykazały, że grzyb zawiera środki zwane neogrifoliną i gryfoliną, które mogą bezpośrednio oddziaływać na receptory bólowe w skórze, natychmiastowo łagodząc ból, w tym uczucie ciepła lub dyskomfortu związanego z brakiem równowagi pH. Mówiąc najprościej, grifolin i neogrifolin zmniejszają ból po oparzeniach, uszkodzeniach kwasowych i innych rodzajach urazów. Ponadto stwierdzono, że regularne stosowanie naturalnego ekstraktu z Albatrellus ovinus tłumi receptory bólowe i zmniejsza ich reakcję na różne bodźce, zmniejszając jednocześnie wrażliwość skóry i objawy drażliwości. Swędzenie, ból, dyskomfort, zaczerwienienie i łuszczenie stopniowo zmniejszają się i znikają. Stwierdzono również, że gryfolina i neogrifolina szybko i skutecznie hamują neurowegetatywne zapalenie skóry spowodowane podrażnieniem włókien nerwowych i pobudzeniem receptorów bólowych. A jakby tego było mało, gryfolina i neogrifolina to silne antyoksydanty, które w warunkach eksperymentalnych przewyższają nawet witaminę E. Przeciwutleniające, antybakteryjne, rozjaśniające i inne działanie ekstraktu z Albatrellus.

Przyczyny nadwrażliwości skóry wciąż pozostają tajemnicą, ustalono jednak, że u osób o wrażliwej skórze zmienia się aktywność receptorów wrażliwych na działanie Albatrellus ovinus. Biorąc pod uwagę, że ciągłe podrażnienia, swędzenie, suchość i łuszczenie przyspieszają starzenie się skóry, powodując pigmentację, cienką skórę i zmarszczki, ekstrakt z Albatrellus ovinus jest zalecany do przeciwdziałania starzeniu się wrażliwej skóry, a także do łagodzenia i łagodzenia bólu.

Zalety stosowania ekstraktu Tuber melanosporum:

Substancja utrzymująca wilgoć: Ekstrakt z bulwy Melanosporum może działać jako środek utrzymujący wilgoć i przyciągać wilgoć z powietrza do skóry, nawilżając ją i utrzymując ją gładką. Ma właściwości przeciwcukrzycowe: na modelu szczura, u którego wymuszono wysoki poziom cukru we krwi (hiperglikemię) w celu wykazania skutków obserwowanych w cukrzycy, podawanie Tuber melanosporum było w stanie obniżyć wysoki poziom glukozy i prowadzono to przez 8 tygodni. Oznacza to, że Tuber melanosporum może obniżyć poziom glukozy u diabetyków

Przeciwutleniacz: może również zwalczać reaktywne formy tlenu i spowalniać proces starzenia, dzięki czemu jest ważnym składnikiem pielęgnacji skóry. Ma właściwości przeciwzmęczeniowe: Istnieją badania pokazujące, że dwa tygodnie podawania bulw melanosporum myszom zwiększyły ATP w wątrobie i mięśniach oraz obniżyły poziom kwasu mlekowego, co oznacza, że ​​ma właściwości przeciwzmęczeniowe. Kompozycja kosmetyczna zawierająca ekstrakt z Tuber Melanosporum ma na celu usuwanie reaktywnych form tlenu powodujących starzenie się skóry, poprawę przepływu krwi poprzez rozszerzenie naczyń włosowatych po nałożeniu na skórę oraz tłumienie podrażnień skóry, dzięki czemu kompozycja jest użyteczna w zapobieganiu starzeniu się skóry.


Kosmetyki z grzybami


Abib Hydration Creme Water Tube

Blithe Pressed Serum Tundra Chaga

Botanity Aqua Fit Sun Essence SPF 50+ PA++++

Chogongjin Sosaeng Jin Boosting Essence

d'Alba White Truffle Extra-Firming Cream

d'Alba White Truffle Vital Moisturizing Cream

Daeng Gi Meo Ri Dlae Soo Anti-Hair Loss Shampoo

Dear, Klairs Gentle Black Facial Cleanser

Dr Dennis Gross B3 Adaptive SuperFoods Stress Rescue Super Serum

Dr.Ceuracle 5α Control Clearing Serum in Emulsion 

Missha Chogongjin Sosaeng Jin Cream

Dr.Medion - Carboxytherapy mask

ELEMIS Dynamic Resurfacing Peel & Reset

Histomer Biogena Laris Crema

HoliFrog Sunnyside C Glow Serum

It's Skin Power 10 Formula GF Effector

Chaga Collagen Charging Serum

Madara Infinity Drops Immuno Serum

Mary&May Citrus Unshiu Fruit + Tremella Fuciformis Serum

MEDER Equa-Derm Cream 7Ed

Mediplorer - Peptide Complex Serum

Murad Invisiblur Perfecting Shield Broad Spectrum SPF 30

Plump Jelly Hyaluronic Serum - Moon Juice

Purito Centella Green Level Recovery Cream

REN Evercalm Ultra Comforting Rescue Mask

REVIDERM Oleosa Control Serum

The Origins Mega-Mushroom Relief and Resilience Soothing Treatment Lotion

The Saem Chaga Anti-Wrinkle Cream

Youth To The People Adaptogen Deep Moisture Cream with Ashwagandha

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27883196/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34419536/