Antyoksydanty

Antyoksydanty

Antyoksydanty to składniki zawarte w kosmetykach w celu ochrony przed reaktywnymi formami tlenu i wolnymi rodnikami.

Reaktywne formy tlenu (ROS) to grupa związków zawierających tlen, do której należą jony tlenu, wolne rodniki i nadtlenki pochodzenia nieorganicznego i organicznego. Są to z reguły małe cząsteczki o wyjątkowej reaktywności ze względu na obecność niesparowanego elektronu na zewnętrznym poziomie elektronowym.

Wytwarzanie ROS jest nasilone, gdy skóra jest narażona na promieniowanie UV, a także podczas reakcji immunologicznych. Wykazano udział tych związków w procesach prowadzących do fotouszkodzeń, przedwczesnego starzenia i rozwoju nowotworów złośliwych.

Ewolucyjny proces przetrwania dostarczył organizmowi zrównoważonych mechanizmów neutralizacji oksydacyjnego działania tlenu i jego aktywnych form. Mechanizmy te, zdolne do wzajemnego wspierania się i odbudowy, są połączone w jeden system antyoksydacyjny i zapewniają podstawową ochronę komórki. Wtórny, reparacyjny system obronny obejmuje enzymy lipolityczne (lipazy, fosfolipazy), proteazy, peptydazy, reparazy DNA, endonukleazy, egzonukleazy i ligazy. Główną funkcją systemu naprawczego jest naprawa tego, co mimo to zostało zniszczone.

Przeciwutleniacze, które tworzą system antyoksydacyjny, działają na różne sposoby. Jedne z nich walczą z jonami tlenu, inne z wolnymi rodnikami, jeszcze inne przerywają łańcuchy reakcji nadtlenkowych. Z reguły komórka zawiera wszystkie rodzaje przeciwutleniaczy, co pozwala oprzeć się działaniu wszelkich form wolnych rodników, w tym nadtlenków lipidów i rodników cząsteczek organicznych. Przeciwutleniacze są strategicznie skoncentrowane w tych organellach komórkowych, które są biologicznym źródłem wolnych rodników. Na przykład dysmutaza ponadtlenkowa, katalaza i peroksydaza glutationowa znajdują się nie tylko w cytoplazmie, ale także w mitochondriach, gdzie główna ilość ROS powstaje podczas cyklu oddechowego przy udziale tlenu.

Wewnątrzkomórkową ochronę antyoksydacyjną uzupełnia działanie przeciwutleniaczy zewnątrzkomórkowych, które w pierwszej kolejności odpowiadają za usuwanie ROS z przestrzeni pozakomórkowej. Najważniejszymi biologicznymi przeciwutleniaczami zewnątrzkomórkowymi są glutation, witaminy E, A i C, peroksydaza glutationowa, dysmutaza ponadtlenkowa i katalaza.

Do kosmetyków dodaje się przeciwutleniacze, aby zapobiec utlenianiu samego kosmetyku. Jest to szczególnie ważne, jeśli kosmetyki zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe, które bardzo łatwo się utleniają.

Należy jednak pamiętać, że przeciwutleniacze najskuteczniej chronią skórę przed wolnymi rodnikami, gdy występują w niewielkich ilościach. Przy zbyt wysokim stężeniu przeciwutleniacze zamieniają się w swoje przeciwieństwo (stają się proutleniaczami) i zaczynają nasilać reakcje utleniania.

Wszystkie przeciwutleniacze są niszczone i tracą aktywność podczas interakcji z RFT. W organizmie problem ten został rozwiązany dzięki temu, że wiele przeciwutleniaczy jest w stanie się wzajemnie zregenerować. Dlatego najskuteczniejsze będą preparaty zawierające niewielkie stężenia kilku przeciwutleniaczy.

Najpopularniejsze przeciwutleniacze w kosmetykach to: witamina E i C, karoten, kwas a-liponowy, koenzym Q10 (ubichinon), bioflawonoidy i inne roślinne przeciwutleniacze fenolowe.

Popularny składniki w tej kategorii (funkcja):

Bezpieczeństwa
EWG
Nazwa składnika
Całkiem bezpiecznie
1
1
tocopherol

# Numer CAS: 58-95-7

Witamina E

Bezpiecznie
2-3
2-3
tocopheryl acetate

# Numer CAS: 7695-91-2

Witamina E

Całkiem bezpiecznie
1
1

Wąkrotka azjatycka

Całkiem bezpiecznie
2
2

Green tea (Zielona herbata)

Dopuszczalny
1
1
Całkiem bezpiecznie
1
1

Oleje

Całkiem bezpiecznie
1
1
ascorbyl palmitate

# Numer CAS: 137-66-6

Witamina C

Całkiem bezpiecznie
1
1

Oleje

Całkiem bezpiecznie
1
1

Witamina C

Bezpiecznie
1
1

Hyaluronic acid (Kwas hialuronowy)

Bezpiecznie
1
1

Wąkrotka azjatycka

Bezpiecznie
1
1
asiaticoside

# Numer CAS: 16830-15-2

Wąkrotka azjatycka

Całkiem bezpiecznie
1
1
Bezpiecznie
1
1

Oleje

Bezpiecznie
1
1
Całkiem bezpiecznie
1
1
biotin

# Numer CAS: 58-85-5