Łagodzący

Łagodzący

Składniki łagodzące skórę to wyjątkowa grupa składników, które po nałożeniu na skórę działają w widoczny sposób łagodząc oznaki podrażnienia lub wrażliwości. Często pochodzą z roślin, a najlepsze z nich zapewniają również korzyści przeciwutleniające.

Skóra wrażliwa i uczulona, w tym egzema, trądzik i trądzik różowaty, odniesie ogromne korzyści ze stosowania tej grupy składników.

Jak działają kojące składniki

Środki łagodzące skórę zmniejszają oznaki podrażnienia, w tym zaczerwienienia i plamy spowodowane wpływami środowiska, takimi jak zanieczyszczenia i słońce. Robią to, delikatnie wyciszając czynniki uczulające na powierzchni skóry, zatrzymując źródła stresu, zanim sprawią, że skóra będzie wyglądać, jakby się źle zachowywała.

Proces zapalny jest sterowany przez szeroką gamę mediatorów stanu zapalnego, w tym histaminy, cytokiny, eikozanoidy (np. prostaglandyny, tromboksany i leukotrieny), składniki kaskady dopełniacza, kininy, enzymy fibrynopeptydowe i wolne rodniki.

Chociaż wiele przyczyn stanu zapalnego jest bardzo skomplikowanych, zrozumienie właściwości kwasu arachidonowego (AA) i jego szlaków jest ważne, biorąc pod uwagę właściwości przeciwzapalne produktów do pielęgnacji skóry. Produkcja AA jest główną przyczyną stanu zapalnego, ponieważ AA jest rozkładany na substancje wywołujące stany zapalne, takie jak prostaglandyny i leukotrieny. Produkcja AA jest blokowana przez kortykosteroidy, co jest jednym ze sposobów, w jaki miejscowe steroidy zmniejszają stan zapalny (powodują również zwężenie naczyń). Warto zwrócić uwagę na dwie ważne ścieżki związane z rozpadem AA.

Kwas arachidonowy rozkłada się na prostaglandyny i leukotrieny.

Szlak cyklooksygenazy: Powoduje wytwarzanie prostaglandyn. Jest to szlak, w którym działają salicylany (aspiryna) i niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), takie jak ibuprofen.

Szlak lipooksygenazy: powoduje wytwarzanie leukotrienów z grupy mediatorów stanu zapalnego.

Antagoniści prostaglandyn obejmują gorączkę, ekstrakt z lukrecji i płatki owsiane, podczas gdy kurkuma i rumianek są antagonistami leukotrienów. Kumaryna i jej pochodne, znajdujące się na przykład w oleju tamanu, hamują biosyntezę prostaglandyn poprzez hamowanie układów lipooksygenazy i cyklooksygenazy. Kasztanowiec zwyczajny zwęża naczynia krwionośne, podobnie jak kortykosteroidy, takie jak hydrokortyzon.

Oto niektóre z najlepszych składników łagodzących, poparte stosami opublikowanych badań dotyczących pielęgnacji skóry.

Te składniki mogą być stosowane przez każdy rodzaj skóry – nawet ze skłonnością do wyprysków, nadwrażliwą i zaczerwienioną. Są nawet wystarczająco delikatne dla skóry ze skłonnością do trądziku różowatego.

alantoina

Bisabolol (stosowany samodzielnie, a także występujący w rumianku)

Ekstrakt z korzenia Boerhavia diffusa

Korzeń łopianu

Centella asiatica

Płatki owsiane koloidalne

Kurkumina i jej pochodne, znane zbiorczo jako „kurkuminoidy”

Zielona herbata (i jej najbardziej aktywny składnik, galusan epigallokatechiny)

Lukrecja i jej składniki, zwłaszcza glabrydyna

pantenol

Ziele wierzby

Popularny składniki w tej kategorii (funkcja):

Bezpieczeństwa
EWG
Nazwa składnika
Całkiem bezpiecznie
1
1
panthenol

# Numer CAS: 81-13-0

Panthenol (Vitamin B5)

Całkiem bezpiecznie
1
1
allantoin

# Numer CAS: 97-59-6

Całkiem bezpiecznie
1
1

Wąkrotka azjatycka

Bezpiecznie
1-3
1-3

BHA Salicylic acid (Kwas salicylowy)

Całkiem bezpiecznie
2
2

Green tea (Zielona herbata)

Dopuszczalny
1-3
1-3

Aloes

Całkiem bezpiecznie
1
1

Lukrecja

Dopuszczalny
1-3
1-3

Aloes

Całkiem bezpiecznie
2
2
bisabolol

# Numer CAS: 23089-26-1

Bezpiecznie
1
1

Wąkrotka azjatycka

Bezpiecznie
1
1
beta-glucan

# Numer CAS: 9041-22-9

Całkiem bezpiecznie
1
1
Całkiem bezpiecznie
1
1
menthol

# Numer CAS: 1490-04-6

Całkiem bezpiecznie
1
1