Przeciwtrądzikowy

Przeciwtrądzikowy

Chociaż trądzik jako schorzenie ma w dużej mierze charakter genetyczny i hormonalny, wpływa na niego również środowisko, w tym stosowanie produktów do pielęgnacji skóry i kosmetyków. Niektóre składniki i kosmetyki do pielęgnacji skóry mogą zwiększać rozwój zatkanych porów i wyprysków.

Trądzik to stan skóry, w którym mieszek łojowy zostaje zablokowany przez nagromadzenie zrogowaciałych komórek zmieszanych z nadmiarem sebum. Istnieje kilka różnych rodzajów trądziku. Należą do nich niezapalne zaskórniki otwarte (zaskórniki) i zamknięte zaskórniki (zaskórniki), a także zapalne grudki i krosty. U niektórych osób zakażone mieszki włosowe mogą ostatecznie przekształcić się w guzki lub cysty, które mogą uszkodzić tkankę, powodując blizny.

Skłonność do trądziku i zatykania porów jest w dużej mierze uwarunkowana genetycznie. W rzeczywistości oszacowano, że 80% czynników sprawczych trądziku ma podłoże genetyczne. Ostrożne leczenie stanów spowodowanych tymi czynnikami genetycznymi może prowadzić do czystszej skóry u osób ze skłonnością do trądziku. Osoby ze skórą skłonną do trądziku mają dwie specjalne cechy genetyczne. Pierwszą oznaką jest tendencja keratynocytów z mieszkami łojowymi do nie złuszczania się jak normalne keratynocyty; raczej „gromadzą się” na ścianach wewnątrz mieszków włosowych. Ten stan jest znany jako hiperkeratoza retencyjna.

Drugą cechą genetyczną występującą u osób ze skłonnością do trądziku jest nadprodukcja łoju przez gruczoły łojowe. Sebum „przykrywa” nagromadzenie zrogowaciałych komórek na ścianach mieszka włosowego i dodatkowo pogrubia ścianę mieszka włosowego. Sebum może również wypełniać mieszki włosowe i twardnieć, tworząc w ten sposób czop łojowy. Ilość produkowanego łoju, wielkość gruczołów łojowych i liczba gruczołów łojowych są czynnikami genetycznymi. Wykazano, że zwiększona ilość łoju w skórze bezpośrednio koreluje z nasileniem trądziku u danej osoby. Oczywiste jest zatem, że kontrolowanie nadmiaru sebum odgrywa ważną rolę w leczeniu skóry trądzikowej.

Propionibacterium Acnes (P. Acnes) to bakterie beztlenowe, które występują we florze mieszków łojowych. Gdy mieszki włosowe są blokowane przez czop hiperkeratynizowanych komórek i stwardniałe sebum, powstaje środowisko beztlenowe. To środowisko jest idealnym środowiskiem do niepożądanego rozprzestrzeniania się p. bakterie trądzikowe.

Sebum w mieszkach łojowych służy jako źródło pożywienia dla p. bakterie trądzikowe. Bakterie S. acnes wytwarzają enzym zwany lipazą, który rozkłada trójglicerydy w łoju na glicerol i kwasy tłuszczowe. Bakterie wchłaniają glicerynę, a kwasy tłuszczowe stają się źródłem stanu zapalnego wewnątrz mieszka włosowego. To zapalenie powoduje obrzęk już zamkniętego pęcherzyka i może ostatecznie doprowadzić do pęknięcia ściany pęcherzyka.

Trądzik występuje z powodu kombinacji czynników. Dokładne mechanizmy nie są w pełni zrozumiałe.

Tendencja rodzinna

Endogenne i egzogenne hormony androgenne

Bakterie trądzikowe

Wrodzona aktywacja immunologiczna przez mediatory stanu zapalnego

Rozciąganie i okluzja mieszków włosowych

Ogniska trądziku mogą być wywołane przez:

Zespół policystycznych jajników

Leki: sterydy, hormony, leki przeciwdrgawkowe, inhibitory receptora naskórkowego czynnika wzrostu i inne

Aplikacja kosmetyków okluzyjnych

Wysoka wilgotność otoczenia

Dieta bogata w produkty mleczne i żywność o wysokim indeksie glikemicznym.

Co to jest leczenie trądziku?

Lekki trądzik

Miejscowe leki na trądzik, takie jak nadtlenek benzoilu, kwas azelainowy i żel tretinoina lub adapalen. Sukcesem mogą okazać się także nowe białka bioaktywne.

Złożony doustny środek antykoncepcyjny o małej dawce

Płyny antyseptyczne lub keratolityczne zawierające kwas salicylowy

Terapia światłem/laserem

Umiarkowany trądzik

W przypadku łagodnego trądziku plus tetracyklina, taka jak doksycyklina, 50-200 mg dziennie przez około 6 miesięcy

Erytromycyna lub trimetoprim w przypadku nietolerancji doksycykliny

Długotrwałe leczenie antyandrogenowe octanem cyproteronu + etynyloestradiolem lub spironolaktonem można rozważyć u kobiet, które nie reagują na złożone doustne środki antykoncepcyjne o małej dawce, zwłaszcza u kobiet z zespołem policystycznych jajników.

Izotretynoina jest często stosowana, jeśli trądzik jest trwały lub nie reaguje na leczenie

Odpowiednie dostępne bez recepty miejscowe produkty przeciwtrądzikowe na łagodny trądzik obejmują:

Mycie antyseptyczne triklosanem lub nadtlenkiem benzoilu

Łagodne preparaty kwasu salicylowego do złuszczania i złuszczania mieszków włosowych

Krem/balsam/żel z nadtlenkiem benzoilu

Krem lub balsam z kwasem azelainowym

Nadtlenek wodoru w stabilizowanym kremie

Białka ochrony immunologicznej

Olejek z drzewa herbacianego, jad pszczeli, polifenole i inne produkty o ograniczonej skuteczności.

Miejscowe leki na łagodny trądzik, które wymagają recepty, obejmują:

Antybiotyki, takie jak roztwór klindamycyny lub roztwór i żel erytromycyny, które najlepiej stosować z nadtlenkiem benzoilu lub kwasem azelainowym, aby zmniejszyć ryzyko oporności na antybiotyki

Retinoidy obejmują tretinoinę, izotretynoinę, adapalen, triparoten; W niektórych krajach adapalen jest dostępny bez recepty.

Miejscowe leki złożone obejmują klindamycynę / nadtlenek benzoilu i żel adapalen / nadtlenek benzoilu.

Stwierdzono, że światło i lasery, w tym światło niebieskie, są bezpieczne i pomocne w przypadku łagodnego lub umiarkowanego trądziku, gdy leki doustne nie pomagają lub nie są odpowiednie.

Popularny składniki w tej kategorii (funkcja):

Bezpieczeństwa
EWG
Nazwa składnika
Bezpiecznie
1-3
1-3

BHA Salicylic acid (Kwas salicylowy)

Całkiem bezpiecznie
1
1

Witamina C

Bezpiecznie
1-3
1-3
zinc pca

# Numer CAS: 134490-48-4

Całkiem bezpiecznie
1
1

Azelaic Acid (Kwas azelainowy)

Bezpiecznie
1
1

Azelaic Acid (Kwas azelainowy)

Całkiem bezpiecznie
1
1